تای گی (هایکو)

خوب دوباره نوبت رسید به دوستایی که از هایکو لذت می برن و یا اینکه تازه دارن باهاش آشنا می شن.این بار چند تا هایکو از تای گی انتخاب کردم همراه تفاسیرشون برای تازه کارها.

بادبادک ها سفیدند

در مه شامگاهی

فراسوی آرامش.

"فراسوی آرامش" یعنی که معنای بادبادک های سفید شناور درآسمان شامگاهی در میان ابرهای تاریک شونده عمیق تر از آرامش محض و سکوت است.چیزی ست که از سرشت بی پایانی و جاویدی بهره می برد.تنها یک بادبادک کاغذی ست در آسمان روزی که گذشته و به پایان رسیده است،ولی معنای فلوت های سمفونی موتسارت را دارد،بوی گلهایی را دارد که در کودکی چیده ایم.

شقایق پُر پَر

بس اندک خمیده است

در گذشت روزگاران.

شقایق پر پر گلی ست درشت،پر رنگ و غنا،با تداعی های تاریخی و ادبی و شگفت همراه است.اما "حقیقت" این است که این گل اندکی برای ساقه اش بزرگ است.از این رو،پس از چند روز گل بزرگ که در گلدان نهاده شده اندکی سر خم می کند.ما در این اندک خمیدگی معنای زمان و همسبتگی چیزها را می بینیم.

در منزلگاهی میان راه :

خوشه های پژمرده ی یاس

رها شده در گلدانی.

این هایکو احساسی از یک مهمانسرای بیرون شهر را به ما می دهد که مردمش چندان دارای ذوق هنری یا حساسیت نیستند،و گل آرائی شان تظاهر به زیبا پسندی ست،چون که نه میهمان سرا دار و نه مسافران توجهی به آن ندارند.

/ 46 نظر / 36 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ما

درود. ما نیز سر در گم این هایکو ها می باشیم .گمانم بهتر است کمی صبر کنیم تا بیشتر با آن ها آشنا شویم و به مذاقمان خوش آیند. شاید به این خاطر است که زیادی بی ذوق و به اصطلاح در پیت گشته ایم.

مینا

کجایی ؟ خیلی وقته نیستی . غیبت کبری داری !!!

ستاره

در میان وبلاگستانی خالی هر روز متنی قدیمی در گذشت روزگاران!!!!!!!!!!

اسحق فتحی

درود به گمانم در این مورد کامنتی نوشته بودم اما به هر تقدیر خواندن دوباره این سروده ها چیزی از لطف آنها نمی کاست ممنونمو...بدرود

شیرخان

علیرغم این که ادبیات و فرهنگ شرق دور رو دوست دارم ، هیچوقت از هایکو اون جوری که تعریف میکنن ازش لذت نبردم ! فکر میکنم علت اصلیش ، ترجمه ناپذیر بودنش باشه ! فکر کنم زیبایی اصلیش ، به خود زبان مادر باشه ! اما فرم تصویر سازی های توی هایکوها رو دوست دارم ! علیرغم کوتاهی ، تاثیرگذاره ! مثل همین آخرین نمونه ای که نوشته بودی ! میشه کشیدش ، رنگش کرد ! دوست داشتم !

نیلوفر آبی

[گل][گل]سلام دوست عزيز. دلنشين و زيبا بود[گل][گل]

ازي

فكر كنم بدون اون توضيح پايين فهميدن مفهومش سخت باشه. [خرخون] اما اينجا بود و منم ازش لذت بردم.ممنون[چشمک]